سفر به اصفهان- 9 گام گانیه

موضوع : سفری به اصفهان           کتاب : جغرافیای ششم ابتدایی درس 11 صفحه 57 تا 63

زمان تدریس : 45 دقیقه               محل تدریس : کلاس                  روش تدریس : 9 گام گانیه

تعداد فراگیران : 20 نفر                مدرس : م-قلیچ پور

 

- وسایل مورد نیاز ß نقشه، تصاویر اماکن مختلف ، پاورپوینت

- هدف نویسی :

            - اهداف کلی ß           آشنایی بچه ها با شهر اصفهان

            - اهداف جزئی ß آشنایی بچه ها با اهمیت شهر اصفهان در دوره های مختلف تاریخی

                                    آشنایی بچه ها با مان های تاریخی و دیدنی

                                    آشنایی با مساجد مختلف شهر اصفهان مثل شیخ لطف الله، مسجد امام، کاخ عالی قاپو.

 

 

- هدف رفتاری ß         1 آشنایی بچه ها با جزئیات شهر اصفهان (دانشی)

                        2- آشنایی با نقشه ی شهر اصفهان (مهارتی)

                        3- پیدا کردن مکان های تاریخی روی نقشه و عکس (مهارتی)

                        4- آشنا شدن با مکان های تاریخی (مهارتی)

                        5- آشنایی با کتیبه های مساجد (دانشی)

                        6- حس میهن دوستی (و او ایجاد شود و شهرها و کشور خود را بشناسد و بتواند آن را به مردم کشورهای دیگر معرفی

    کند (نگرشی)

 

- رفتار ورودی ß معلم با روی خندان وارد کلاس می شود و با بجه ها احوال پرسی می کند و بعد از حضور و غیاب همراه با بچه ها ازشون می خواد که با ذکر یم صلوات و دعا برای فرج درس رو شروع کنند و معلم از بچه ها می خواهد بعد از ذکر صلوات و دعا هر کدام در گر.ه های از پیش تعیین شده خود بنشینند و به یان صورت به 5 گروه 4 نفره تقسیم شوند.

 

- ارزشیابی ورودی ß معلم بعد از تقسیم بندی گروه ها ارزشیابی ورودی به عمل می آورد مثلا از درس 10 چند تفر از بچه ها را از گروه مختلف می آورد و چند پرسش می کند = مثل ß 1 نیاز های جدید جوامل مسلمان در دوره های اسلامی چند بوده است ؟ 2 مراکز علمی جهان اسلام را نام ببرید ؟

 

- ارزشیابی تشخیصی

آیا تاکنون به اصفهان صفر کرده اید ؟ اگر آری چند خاطره از این سفر دارید ؟ آیا می دانید هر ساله هزاران نفر از مردم کشور در بهترین روزهای تعطیلات خود به این شهر سفر می کنند ؟ راستی چرا اصفهان شهرت جهانی دارد ؟

 

 

- ایجاد انگیزه ß (جلب توجه )

گام اول ß با استفاده از نرم افزار پاور پوینت عکس های مختلف از شهر اصفهان، مساجد، بناهای تاریخی و ... نشان می دهیم و بچه ها با دیدن این تصاویر مشتاق می شوند راجع به شهر اصفهان بیشر بدانند.

 

گام دوم ß ( آگاه ساختن یاد گیرنده از هدف) :

یادگیرنده ها رو در اینجا از هدفی که داریم آگاه می کنیم مثلا می گوییم درس ما در مورد شهر اصفهان است و تصاویری که مشاهده کردید مربوط به آثار و بناهای شهر اصفهان است. با آشنا شدن بچه ها از هدف خارج شدن آن ها از مسیر جلوگیری شده و وقت کلاس کمتر اتلاف می شود و بچه ها با هدف ارتباط برقرا می کنند .

 

گام سوم ß یاد آوری پیش نیاز های مربوط ( مربوطه )

ارزشیابی تشخیصی (سوال هایی در مورد اینکه چه مقدار بچه ها در مورد شهر اصفهان آشنایی دارند را می پرسیم مثل :

-         آیا تا کنون به اصفهان صفر کرده اید ؟ اگر آری چه خاطره ای از این سفر دارید ؟ راستی چرا اصفهان شهرت جهانی دارد ؟ با این کار قابلیت ها یی که بچه ها قبلا آموخته اند در دسترس قرار میگیرد و این مطلب جدیدی که می خواهیم تدریس کنیم با مطالب قبلی زنجیر می شود.

 

 

 

گام چهارم ß (  ارائه محرک )

در این مرحله از بچه ها می خواهیم که کتابشونو باز کنند (صفحه 58) و با هم شروع به دیدن عکس ها کنیم و معلم به بچه ها می گویداین چه عکس است با توجه به تصاویر ارائه شده ؟ بچه ها می گویند شهر اصفخان

 

گام پنجم (راهنمایی یادگیری)

در این مرحله چون موضوع مورد یادگیری ما (نام ها) هستند، دیگر اشاره هایی عیر متسقیم برای کشف کردن نمیکنیم چون باعث هدر رفتن وقت می شود و خودمان شروع بع توضیح دادن می کنمی مثلا می گوییم شهر اصفهان مرکز استان است شهر اصفهان در کوه پایه های زاکرس قرار دارد و رود زاینده رود از وسط آن عبور می کند. جمعیت شهر اصفهان حدود 2 میلیون نفر است، این شهر بعد از تهران و مشهد پر جمعیت ترین شهر ایران است. و به همین ترتیب صفهات بعدی را توضیح می دهیم .

 

گام ششم ß (فراخوان عملکرد)

در این گام بچه ها می خواهیم در گروه خود فعالیت کتاب را حل کنند (صفحه 59) ، این مرحله را زمانی انجام می دهیم که بچه ها نقشه ی صفحه ی 58 را یا دگرفته باشند و بتوانند آن را تجزیه و ترکیب کرده و تمارین را حل کرده باشند و در آخر جواب معلم را بدهند و گزارش نتیجه گروه را تحویل دهند در این مرحله انتظار می رود هم خودشان و هم ما را متقاعد کنند و در آخر معلم رفع نقص می کند. می پرسیم شما و دوستانتان می خواهید از اصفهان دیدن کنید و این نقشه را خریده اید همفکری کنید و روی نقشه مکان های تاریخی و دیدنی ، بازار و ........ را پیدا کنید و نام ببرید ؟ ( میدان امام ، چهل ستون، )

 

گام هفتم ß (تدارک بازخورد)

در یان مرحله ارزشیابی تکوینی صورت می گیرد مثلا از بچه ها می پرسیم چه رودی از شهر اصفهان عبور می کند ؟ بعد از بچه ها پاسخ می دهند و معلم با سر تکان دادن و تشویق کردن با خورد های مناسب می دهد و در مواردی که بچه ها بلد نبودند رفع نقص نیز انجام می دهیم.

 

گام هشتم ß (ارزشیابی پایانی)

1       -کتیبه را تعریف کنید و یک مثال بزنید (1نمره)

2       اهمیت شهر اصفهان در دوره های مختلف تاریخی چیست ؟ (2نمره)

3       در گروه خود انواع فنون و هنرهایی که در ساختن بناهای مختلف اصفهان به کاررفته مشخص کنید ؟ (2نمره)

 

گام نهم ß (افزایش یاداری انتقال)

تکلیف خلاقانه

الف ) برای کسانی که به اصفهان سفر کرده ان ß (خاطره ای از سفر خود به شهر اصفهان بنویسید با جزئیات ؟)

 

ب) برای کسانی که به اصفهان سفر نکرده اند ß (مسجد شیخ لطف الله و مسجد امام را مشاهده کنید و با دقت تفاوت های آن ها را بگویید ؟)