وجدان

آدم ها می دونی کی باور می کنند وقتی خودشون تجربه کنند و یا سرشون محکم بخوره به سنگ محک و آزمایش ؛و لی آدم عاقل کسی است  که با تجربه دیگران زندگی کنه.

کسی دوست نداره نصیحت بشنوه فکر میکنه یا عقل کل است و یا همه کارهاش و حرف هاش درسته....

 سالها بود فکر می کردم چرا تو که زندگیت رو کردی و فرصت هم داشتی، همه جا رفتی حتی برای  تفریح و خرید رفتی شهر یا کشور دیگه ، از جوانیت هم استفاده کردی تا فرصت داشتی به گشت و گذارت رسیدی ، کارهات رو هم انجام دادی.

درسته مست بودی و سرخوش ولی کم و بیش توی فامیل و بستگان دیده بودی و یا شنیده بودی که این جریان برا ی همه حتی تو هم پیش میآد . و دارا و فقیر ، کارمند و کارگر، مرد و زن، جوان و پیر، لیسانس و دکتر و بی سواد همه سرشون رو می زارن زمین آروم می گیرند...

پس چه لزومی داره یکی وصیت نامه بنویسه؟

 تازه فهمیدم دم مرگ طرف می فهمه ماشین و زن و همسرو فرزند و مکنت و مال همه تزئینات زندگی هستند ، نه اصل زندگی  تازه چشماش رو می خواد ببنده که چشمش به حقایق باز میشه برای اون ها که دوستشون داره می نویسه که :

عزیزان من

- خودت را به خواب نزن دنیا رو داره سیل بی معرفتی و بی مرامی می بره تو باهاش کجا می ری؟ تو قول دادی چرا وعده شکستی؟

 - تو بازیچه دست روزگاری چرا مثل اسباب بازی ساکت موندی خودت رو تکون بده.

- درس گرفتی و وقت امتحان رسید ، خودت رو محک بزن تا ببینی چند می ارزی.

- دنیا بی هدف بوجود نیامده که تو احساس پوچی و سر درگمی و بلاتکلیفی و خوشی میکنی.

- تا کی توی آینه به گوش خودت نگاه می کنی که چقدر دراز شده!!!! به چشمات نگاه کن که داره کم سو میشه.

- تا کی نامردی و نیش زدن و کنایه ، فخر فروختن و دروغ گفتن و اشاره، تا کی مثل هنرپیشه نقش کسی رو بازی می کنی که خودت نیستی تا کی می تونی سر وجدانت کلاه بزاری تا بخوابه ، تا کی مثل روباه برای یک لقمه نون و یا یک موقعیت بهتر و یا پست بالاتر و یا مال و ثروت بیشتر خودت رو، دوستت رو ، همشهریت رو فریب می دی؟ !! فردا پرده می افته و همه می فهمند چی کردی چه حق از چه کسی گردنت مونده الان که وقت داری حلالیت بگیر.

-  می دونی چرا اول بهار که همه چیز از درخت و چمن و گل و گیاه زنده میشه ما جشن می گیریم و به هم تبریک می گیم ؟ چون تو هم بیدار بشی و خودت را برای شکوفایی و شکفتن و رستن آماده کنی ..... خیلی ها حاضرند بمیرند ولی عذر خواهی نکنند . خیلی ها حاضرند جهنم بروند ولی غرورشون را نشکنند. خیلی ها حاضرند تا آخر عمر خودشون رو به نفهمی و خواب بزنند و یادشون نیفته به کی بدهکارند. خیلی ها حاضرند برای از بین بردن بعضی از خاطراتشون دست به هر کاری بزنند.خیلی ها حاضرند هر نقش بازی کنند تا کسی نفهمه اون ها چکار کردند، خیلی ها حاضرند مثل گاو از دنیا برند ولی کسی بهشون نگه خرت به چند منه؟ .....

ولی بدون برای هر کسی بهار می گذره، تابستان جوان می آد و با پاییز جاش رو عوض میکنه و چه بخواهیم و چه نخواهیم برف پیری میشنیه رو صورتمون  اما من نگران بهار بعدی هستم که دوستان چهره واقعی خودشون رو نشون میدهند و می فهمیم مار در آستین پرورش دادیم و عقرب در دستان نگهداشتیم و ......

هنگام مسافرت توی ماشین وقتی صدای موسیقی بالاست و یا هنگام خوشی تو مهمونی شبونه با دوستان و فامیل ، یا توی پارک مکانیکی در حالیکه خوشی و تفریح دیگران رو نگاه می کنیم و یا وقت قدم زدن تو ساحل وقتی آفتاب داره غروب میکنه یکباره بعضی از خاطرات یادمون می اندازه که ای دوست وقت تموم شد بیا بریم.

اون وقت می گیم خدا به ما فرست بده حتی چند دقیقه عذر خواهی کنیم، زنگی بزنیم ، مسیجی بزنیم، آف لاینی بزاریم، حلالیت بگیریم، بابت دروغی که گفتیم ، نقشی که بازی کردیم، ناحقی و بد خواهی و حسادتی که کردیم، تهمتی که زدیم ، جفایی که کردیم چیزی بگیم، آخه من فقط به وظیفه ام عمل کردم و من مسئول بودم و من  افسارم دست کسی دیگه بود و من دست و پام بسته بود و من رو درک کن و به من حق بده ، آخه نمی شد من سکوت کردم تا به آرامش برسم الان وقت بده می خواهم عذر بخوام و .....

اون وقت یادمون می افته که  اوستا کریم در حالیکه قسم می خورد به این زمان  گفت  که همه آخرش ریانکارند مگر اونها که کار خوبی انجام دادند و  از خودشون خیر  و خوبی بجا گذاشتند و در مقابل بدی ها و ناحقی ها ، ناملایمت هاو زشتی ها ، نامردی ها و ظلم ها ، مکر ها و بی معرفتی ها صبور بودند.

می دونی کی باور می کنی و می فهمی چی می گم؟

وقتی سرت بخوره به سنگ و یا سرت بیاد و یا....