5 طرح درس هدیه آسمانی از هر پایه

بسم الله الرحمن الرحیم

 

 

 

دانشگاه پیام نور

مرکز قزوین

 

 

 

استاد گرامی: جناب آقای پور شیخ

نام دانشجو: کبری آقاخانی

رشته تحصیلی: آموزش و پرورش ابتدایی (کارشناسی ناپیوسته)

نام درس: روش تدریس دینی

موضوع تحقیق: 5 طرح درس هدیه آسمانی از هر پایه

 

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد ارجمند جناب آقای پور شیخ

بنده کبری آقاخانی ساکن تهران دانشجوی ترم آخر رشته آموزش و پرورش ابتدایی هستم و دارای سابقه یک سال مربیگری پیش دبستان منطقه 4 تهران در مدرسه هجرت می باشم و با توجه به اینکه سابقه و  تجربه ای در رابطه با پایه های ابتدایی ندارم لذا پیشاپیش بابت هر کاستی در طرح درس خود عذرخواهی می نمایم .

در انتهای برگه امتحانی اینگونه تایپ شده بود که دانشجویان ازهر پایه ابتدایی یک طرح درس از کتاب هدیه آسمانی بنویسند، وبا توجه به اینکه پایه اول دبستان کتاب هدیه های آسمانی ندارد بنده به جای طرح درس هدیه آسمانی پایه اول از پایه پنجم 2 طرح درس نوشته ام به امید اینکه جنابعالی از طرح درس اینجانب رضایت داشته باشید.

(تاریخ تحویل cd به دانشگاه 31/3/91 می باشد.)

 

پیشاپیش از کمال لطف شما سپاسگزارم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هدیه آسمانی کلاس دوم ابتدایی

مشخصات طرح درس

نام درس: هدیه های آسمانی              پایه: دوم ابتدایی                   تعداد فراگیران: 23 نفر

موضوع درس: سفره عمو عباس        روش تدریس: توضیحی ، پرسش و پاسخ

زمان: 45 دقیقه

 

هدف کلی: آشنایی با دانایی و توانایی خدواند

 

اهداف جزئی:

1.     درک دانایی خداوند از نیازهای آدمی و توانایی او در برطرف کردن آن ها.

2.     تقویت این نگرش که خداوند از همه چیزهایی که برای ما خوب و لازم است آگاهی دارد .

3.     تقویت احساس علاقه دل گرمی نسبت به خداوند .

 

اهداف رفتاری

دانش آموز در پایان درس باید بتواند  :

1.     نمونه هایی از نیازهای نوزاد انسان و امکاناتی را که خداوند برای رفع نیازها به او داده است بیان کند .

2.     نمونه هایی از نیازهای خود را ذکر کند .

3.     نمونه هایی از امکانات و توانایی هایی را که خداوند به انسان داده است بیان کند .

4.     نمونه هایی را بیان کند که نشان می دهند خداوند از نیازهای انسان آگاه است .

5.     برای آگاهی از نمونه های بیش تری از توانایی هایی که خداوند در او قرار داده است تحقیق کند .

 

وسایل تدریس:

کتاب ، گچ ، تخته ، وسایل گروه بندی (پازل )

 

ارزشیابی تشخیصی:

1.     چه کسی د رخانه نوزاد دارد ؟

2.     نوزاد یعنی چه ؟

3.     مادر چه می کند ؟

 

آماده سازی ( ایجاد انگیزه ):

عروسکی که مجهز به صدای گریه است آماده کرده و از بچه ها می خواهیم با شنیدن صدادر ۲۰ ثانیه هر چه که به ذهنشان می رسد بنویسند . و سپس صدای گریه عروسک را د رمی آوریم .

سپس بعد از نوشتن در گروهها نوشته می چرخد که همه نوشته دوستانشان را بخوانند و در ادامه بهترین نوشته را روی تخته از هر گروه می نویسیم و سپس بین آنها بهترین را به کمک بچه ها انتخاب می کنیم و ادامه می دهیم که آیا فهمیدید که موضوع درس ما چیست همه می گویند : بله خنده ها و گریه های من

 

روش تدریس:

توضیحی ، پرسش و پاسخ

 

ارائه درس جدید:

در ادامه از بچه ها می پرسیم که وقتی چیزی بخواهند چه می کنند ؟

بچه ها : از پدر یا مادرمان می خواهیم که برای ما تهیه کنند .

آموزگار : حالا چشمهایتان را ببندید و چند سال به عقب برگردید به وقتی که نوزاد بودید و حالا بگویید اگر چیزی بخواهید چه می کردید ؟

بچه ها : گریه می کردیم .

آموزگار : اگر نوزاد گریه نمی کرد چه می شد ؟

بچه ها : از گرسنگی می مردند .

آموزگار : اگر خنده نبود چه می شد ؟

بچه ها : کسی نمی فهمید که ما خوشحال هستیم یا نه .

آموزگار : فکر می کنید چه کسی این نعمت گریه و خنده را به ما داده است ؟

همه بچه ها : خدای خوب و مهربان

آموزگار : حالا در گروهها مشورت کنید که به غیراز خنده و گریه چه نعمتی خدا به ما داده است .

و بچه ها نعمتهای فراوانی را نام می برند مثل همین دیدن ، شنیدن ، دست و پا و …..

بعد از شنیدن جوابها و جمع بندی آن از بچه ها می خواهیم که

پازلهای خود را درست کنند ببینند چه چیزی در می آید . و راجع به هر کدام از کلمات یک جمله بگویند .  گروه گل قرمز : خنده ما . خنده ما زیبا است .

گروه گل زرد : گریه ما . گریه ما مادر را می ترساند .

گروه گل بنفش : طفل . طفل همان نوزاد است .

گروه گل صورتی : نوزادی .  ………………

در ادامه کتاب را باز کنند و آموزگار از روی کتاب می خواند و از بچه ها سوالات مربوط به متن را می پرسد تا ببیند که آیا بچه ها گوش می دهند یا نه مثل : پدر بزرگ و مادر بزرگ چه می کردند ؟ چه عکس هایی درآلبوم  بود؟ و ……

 

جمع بندی مطالب

تمام موارد درس را یکی یکی تکرار می کنیم که گفتیم نوزاد برای اینکه به خواسته خود برسد گریه می کند و شادی و سالم بودن او هم با لبخند او مشخص میشود و ما هم با خنده و گریه معلوم می شود که خوشحال یا ناراحت هستیم و فهمیدیم که این توانایی را خداوند د رما نهاده است تا ما بتوانیم از آن استفاده کنیم تا زندگی کنیم و خداوند نعمتهای دیگری هم به ما داده است  مثل صحبت کردن و راه رفتن و …….

 

ارزشیابی پایانی

سوالاتی از دانش آموزان پرسیده می شود که عبارتند از :

1.     کودک چه وقت گریه می کند ؟

2.     ما چه وقت می خندیم ؟

3.     چند نعمت خداوند را نام ببرید .

 

تعیین تکلیف

1.     تمرین کتاب کار را انجام دهند

2.     از بزرگتر ها راجع به کودکی پدر و مادر خود تحقیق می کنند که در کودکی چگونه رفتار می کردند و چند خاطره از آن روزها بگویند .

 

 

هدیه آسمانی کلاس سوم ابتدایی

مشخصات طرح درس

نام درس: هدیه های آسمانی              پایه: سوم ابتدایی                  تعداد فراگیران: 17 نفر

موضوع درس: عیادت                     روش تدریس: روش سخنرانی- پرسش و پاسخ گروهی

زمان: 45 دقیقه

 

هدف کلی: آشنایی با آداب عیادت از مریض و آشنایی با امام صادق (ع)

 

اهداف جزئی:

دانش آموزان در فرآیند آموزش و تدریس معلم

1.     آشنایی با عیادت به عنوان یکی از اخلاق های خوب و زیبای مسلمانان.

2.     دادن پیشنهادهایی برای کمک به دوستان بیمار خود وخوشحال کردن آنان .

3.     نام بردن کارهایی که می توان برای خشنودی بیمار انجام داد.

4.     نام بردن موقعیت هایی را که باید در آن آداب عیادت را رعایت کرد.

5.     علاقه نشان دادن برای رفتن به عیادت  دیگران.

 

اهداف رفتاری

1.     بتواند در مورد موضوع بحث صحبت کند.

2.     بتواند با مریض برخورد خود را بگویند.

3.     علاقه خود را در رابطه با برخورد با مریض توضیح دهند.

4.     فایده های عیادت رفتن را بگویند.

 

وسایل تدریس:

لوازم مورد نیاز در ایفای نقش- کتاب درسی - تخته

 

ارزشیابی تشخیصی:

معلم:از یکی از دانش آموزان می خواهد خلاصه ای از درس قبل را بازگو کند .

فراگیر:خلاصه درس را بازگو می کند .

معلم:دردرس قبل درباره کدام امام با هم صحبت کردیم .

فراگیران:امام محمّد باقر امام پنجم .

 

آماده سازی ( ایجاد انگیزه ):

به صورت نمایش در کلاس دانش آموزان نقش مریض و عیادت کننده را ایفا کنند.

 

روش تدریس:

پرسش و پاسخ- نمایشی- شیوه کار گروهی- روش تلفیقی

 

ارائه درس جدید:

معلم:بچه ها امروز می خواهیم به کمک هم یکی از درس های شیرین هدیه آسمان را بیاموزیم و از آن نتایجی خوب بگیریم

معلم:کدامتان می دانید ما چند امام داریم

معلم:چند ویژگی امامان را بگویید ؟

فراگیران: معلم:خدا برای چه امامان و پیامبران را فرستاده است ؟

فراگیران: ----------------------------

معلم:نام امام ششم چیست؟

فراگیران: ----------------------------

آموزگاربه تعداد دانش آموزان کلاس کارتهایی می دهد که درست کرده و حروف کلمه "عیادت"را روی آن نوشته و به کمک همین کارتها دانش آموزان را گروه بندی کرد.

فراگیران:با توجه به رنگ کارتها تشکیل گروه داده و حروف را کنار هم می گذارندو کلمه "عیادت"را می سازند.

معلم:از فراگیران می خواهد در گروه با کلمه عیادت جمله بسازند.

فراگیران:جمله می سازند و آنها را می خوانند و یکی دوتا از جمله ها را روی تابلو می نویسند.

معلم:آیا می دانید معنی کلمه عیادت چیست

فراگیران: ----------------------------

معلم:آیا تاحالا به عیادت کسی رفته اید؟چه کسانی؟

فراگیران: ----------------------------

معلم:چرا به عیادت آنها رفته اید؟

فراگیران: ----------------------------

معلم:چه چیزهایی برای آنها برده اید؟

فراگیران: ----------------------------

معلم:چرا این وسایل را برده اید؟

فراگیران: ----------------------------

معلم:از فراگیران می خواهد هر کدام در گروه درس را به صورت انفرادی بخوانند.

فراگیران:مشغول خواندن درس می شوند

معلم:از سه گروه می خواهد درس را برای اعضای گروه شرح دهند.

فراگیران:درس را برای اعضای گروه توضیح می دهند.

معلم:از فراگیران می خواهد که هر کدام از اعضای گروه نظر خود را درباره داستان بنویسند.

فراگیران:نظرات خود را می نویسند.

معلم:نظرات را برای هم بخوانید و نتیجه نهایی را بنویسید.

فراگیران:نتیجه نهایی را می نویسند و می خوانند و نتیجه را به کلاس می چسبانند.

معلم:از فراگیران می خواهد داستان را به صورت نمایش در کلاس اجرا کنند

فراگیران: انجام می دهند

معلم: می خواهم جواب را پس از فکر کردن برایم بگویید

فراگیران: جواب را برای دیگران می گویند.

 

جمع بندی مطالب

معلم موضوع درس را به صورت خلاصه در پایان جمع بندی می کند.

 

ارزشیابی پایانی

از بچه ها می خواهیم که کتاب خود را باز کنند و متن درس را بخوانند و سوالات درس را انجام دهند.

 

تعیین تکلیف

تعریف یک خاطره یا داستان در این مورد.

 

 

 

 

 

 

هدیه آسمانی کلاس چهارم ابتدایی

 

مشخصات طرح درس

نام درس: هدیه های آسمانی              پایه: چهارم ابتدایی               تعداد فراگیران: 15 نفر

موضوع درس: کودک شجاع              روش تدریس: روش سخنرانی- پرسش و پاسخ گروهی

زمان: 45 دقیقه

 

هدف کلی: دانش آموزان با زندگی امام محمد نقی ( ع)  آشنا شوند .

 

اهداف جزئی:

دانش آموزان در فرآیند آموزش و تدریس معلم

1.     با مفهوم شجاعت امام محمد نقی ( ع) آشنا شوند.

2.     برای در ک کودک شجاع آماده شوند.

3.     کودک شجاع را به صورت عملی در ک کنند.

4.     دلیل شجاعت امام محمد نقی (ع) را بفهمند.

 

اهداف رفتاری

1.     فراگیران بتوانند پس از تدریس معلم مراحل زندگی امام محمد نقی را بدانند.

2.     به خواندن درس اهمیت دهند.

 

وسایل تدریس:

کتاب درسی – تخته – صندلی – گچ یا ماژیک و....

 

ارزشیابی تشخیصی:

1.     امام موسی کاظم (ع) در کجا به دنیا آمد ؟

2.     نام پدر موسی کاظم (ع) که بود؟

3.     نام مادر امام موسی کاظم (ع) که بود؟

4.     امام موسی کاظم (ع) چگونه انسانی بود؟

 

آماده سازی ( ایجاد انگیزه ):

تصاویر درس را به بچه ها نشان می دهیم و توجه بچه ها را به تصویر جلب می کنیم.

 

روش تدریس:

روش سخنرانی – پرسش و پاسخ گروهی و...

 

ارائه درس جدید:

پس ازاجرای ارزشیابی از رفتارهای ورودی دانش آموزان و اشکالات احتمالی نقطه شروع درس را تدریس می کنیم ابتدا دانش آموزان را گروه گروه تقسیم می کنیم و از آنها می خواهیم که کتابهایتان را باز کنید و به تصویر نگاه کنید در این تصویر چه می بینید بعد کتابهایتان  را ببندید و به درس خوب گوش بدهید تا خوب یاد بگیرید و بعد از اتمام تدریس معلم که خوب یاد گرفته اید چند تا سوال از درس می پرسیم دانش اموزان یاد گرفته اند یا نه . بعد به آنها می گویم کتابهایتان را باز کنید و یکی از دانش اموزان از روی درس بخوانند 

 

جمع بندی مطالب

در پایان از آنچه گفته شد نکات مهم را به عنوان جمع بندی و نتیجه گیری پایانی گوشزد می کنیم و نتیجه کلی این است که ما باید شجاع باشیم و از کسی نترسیم 

 

ارزشیابی پایانی

از بچه ها می خواهیم که صفحه 46 کتاب خود را باز کنند و متن درس را در گرههای خود بخوانند و پیرامون درس بحث کنند و سوالات درس را انجام دهید و از هر گروه یک سوال بکنیم.

 

تعیین تکلیف

1.    از دانش آموزان می خواهیم که کتاب کار را در خانه انجام دهند و بیاورند .

2.    از سه گروه می خواهیم که در مورد امام محمد نقی ( ع) با کمک بزرگترهایشان یک انشایی بنویسند و بیاورند.

 

 

 

 

هدیه آسمانی کلاس پنجم ابتدایی

 

مشخصات طرح درس

نام درس: هدیه های آسمانی              پایه: پنجم ابتدایی                  تعداد فراگیران: 18 نفر

موضوع درس: صبح روز بعد           روش تدریس: پرسش و پاسخ گروهی  زمان: 40 دقیقه

 

هدف کلی: پی بردن به اهمیت سلامتی در هر شرایطی

 

اهداف جزئی:

1.     آشنایی دانش آموزان با شرایط آب و هوایی

2.     آشنایی دانش آموزان برای حفظ سلامتی و تندرستی

 

اهداف رفتاری

1.     مطالب آموخته شده ازاین درس را در زندگی روزمره خود به کار برد

2.     فواید زمستان را بداند

3.     از یک روز برفی تصویری نقاشی کند

4.     ضرورت آگاهی داشتن هرکاری به وقت خودش

 

وسایل تدریس:

تخته- گچ- فرم های (1) و (2).

ارزشیابی تشخیصی:

معلم از دانش آموزان در مورد بیماری سرماخوردگی و علت های آن و راههای پیشگیری آن را می پرسد.

 

آماده سازی ( ایجاد انگیزه ):

در این مرحله معلم می تواند یکی از روزهای سرد زمستان که در حال بارش برف است را برای دانش آموزان مثال زده و کارهایی که در این روز می توان انجام داد، اعم از کارهایی که موجب لذت بردن و تفریح و شادی و کمک کردن و غذا دادن به حیوانات و پرندگان است.

 

روش تدریس:

پرسش و پاسخ گروهی

 

ارائه درس جدید:

معلم فرم شماره (1) با سوالات زیر که از قبل آماده کرده را در بین دانش آموزان توزیع می کند تا به صورت فردی پاسخ گو باشند.

1- در روز برفی چه کارهایی می توان انجام داد؟

2- فصل زمستان را چگونه می بینید؟

3- در یک روز برفی هنگامی که به منزل می رسید چه گونه کارهایتان را نظم می دهید؟

در مرحله دوم: معلم فرم شماره 2 را در اختیار دانش آموزان قرار می دهد تا به صورت فردی گزینه های هر پرسش رادسته بندی کنند. ضمناً نقطه چین درنظر گرفته شده در پایان هر سوال برای ارائه نظر اجمالی دانش آموزان است که باید به آنها یادآوری شود.

فرم شماره(2)

1- در روز برفی چه کارهایی می توان انجام داد؟

 

الف) می توان برف بازی کرد

ب) می توان آدم برفی درست کرد

ج) در جای گرم و کنار بخاری استراحت کرد.

د)..............................

2- فصل زمستان را چگونه می بینید؟

الف) ایام سرد و سخت

ب) ایام سفید و زیبا

ج) فصلی دیگر ازفصلهای خوب خدا

د) .........................

3- در یک روز برفی هنگامی که به منزل می رسید چه گونه کارهایتان را نظم می دهید؟

الف) با یک برنامه ریزی درست و صحیح

ب) اول سراغ تلویزیون رفته

ج) ابتدا سراغ بازی رفته تا خستگی آن روز خارج شود

د) ........................

درمرحله سوم: در این هنگام گروههای 4 تا 5 نفره را تشکیل داده و هر گروه مناسب ترین گزینه را در هر سوال طبق نظر گروه انتخاب و روی تابلو داخل جدول می نویسد.

در مرحله چهارم: اختلاف نظر گروهها روی گزینه های انتخاب شده با رهبری معلم بحث
می شود و هر گروه از نظرات خود دفاع می کند.

در مرحله پنجم: در این مرحله فراگیر سوالات فرم شماره(2) را با توجه به نقد گروهی رتبه بندی می کند.

 

جمع بندی مطالب

معلم با توجه به پاسخ سوالات مطالب را جمع بندی می کند و به دانش آموزان خلاصه مطالب را به دانش آموزان ارائه می دهد.

 

ارزشیابی پایانی

معلم تعدادی سوال در مورد فصل زمستان و ارزشهای این فصل و همچنین نکات مهمی که باید از نظر بهداشتی و سلامتی رعایت کرد از فراگیران می پرسد .

 

تعیین تکلیف

1- معلم از دانش آموزان می خواهد که برای جلسه بعد متن درس را کامل خوانده و دو قسمت «پاسخ بده» و «تکمیل کن» را پاسخ دهند.

2- و همچنین از دانش آموزان می خواهد که برای جلسه بعد اگر خاطری خوب یا بدی ازفصل زمستان دارند را یادداشت کرده و برای دیگر دوستان قرائت کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

هدیه آسمانی کلاس پنجم ابتدایی

 

مشخصات طرح درس

نام درس: هدیه های آسمانی              پایه: پنجم ابتدایی                  تعداد فراگیران: 20 نفر

موضوع درس: راهنمایان زندگی        روش تدریس: پرسش و پاسخ   زمان: 50 دقیقه

 

هدف کلی: آشنایی با پیامبران و ویژگیهای آنان

 

اهداف جزئی:

1.    آشنایی رفتار و کردار مردم قبل از دین اسلام 

2.    خداوند پیامبران را برای هدایت مردم برگزیده است

3.    حضرت محمد ( ص ) آخرین فرستاده خداوند برای هدایت مردم به دین اسلام است

4.    نحوه سپاسگزاری از خدواند متعال را یاد بگیرد

 

اهداف رفتاری

1.     رفتار و کردار پیامبران را سرمشق زندگی خود قرار دهد

2.     به دستورات دین اسلام عمل نماید

3.     به پیامبران احترام بگذارد

4.     بتواند ویژگیهای پیامبران را نام ببرد

5.     بتواند اسامی پیامبران را به ترتیب نام ببرد

 

وسایل تدریس:

کتاب درسی ـ کارت  ( اسامی پیامبران اولوالعزم ) ـ تابلو ـ گچ ـ ورقه سفید

 

ارزشیابی تشخیصی:

معلم از دروس گذشته چند سوال از دانش آموزان می پرسد :

1 ـ برای پاسخ پرسشهای که نمی دانیم از چه کسانی سوال می پرسیم ؟

2 ـ چرا پادشاه مسلمانان را تسلیم بت پرستان نکرد ؟

3 ـ آیا ما می توانیم برنامه مناسب زندگی خود را تنظیم کنیم ؟

4 ـ سهیل چگونه می تواند خطاها یش را جبران کند ؟

5 ـ مردم قبل از اسلام چه کارهای انجام می دادند؟

 

آماده سازی ( ایجاد انگیزه ):

معلم به هر گروه ورقه ای سفید می دهد تا دانش آموزان به صورت گروهی به سوالات پاسخ دهند .

ـ به نظر شما چه کارهای زشت و ناپسند است  ؟

ـ  هر گروه ضمن بحث و گفتگو با هم شروع به نوشتن می نمایند .

ـ حالا چه کارهای نیکو و پسندیده است ؟

 ـ سر گروه ها مطالب خود را بیان می نمایند .

ـ معلم  ضمن ارائه مطالب بوسیله گروهها آن ها را دردو ردیف رو ی تابلو می نویسد.

ـ بچه ها انجام دادن کدام کارها شایسته یک مسلمان است ؟

ـ کارهای نیک و پسندیده

ـ در چه کتابی به ما سفارش شده که کار نیک و خوب انجام دهیم ؟

ـ قرآن

 

روش تدریس:

پرسش و پاسخ- مباحثه ای

 

ارائه درس جدید:

- مردم قبل از اسلام چه کارهایی می کردند ؟

ـ بت می پرستیدند .

ـ با یکدیگر دشمنی می کردند .

ـ مال یتیمان را می خوردند.

ـ دختران را زنده به گور می کردند .

ـ به مردم فقیر ظلم و ستم می  کردند .

ـ با همسایگان خود بدرفتاری می کردند .

- آفرین بچه ها ، آیا این کار ها درست بودند ؟

ـ خیر

( مردم در روز گار قدیم گمراه بودند و نمی دانستند این اعمال زشت و ناپسند است . )

- خداوند چگونه مردم را متوجه اشتباه شان کرد ؟

ـ با فرستادن پیامبران

- چرا خداوند پیامبران را به سوی مردم فرستاد ؟

ـ تا مردم را هدایت و راهنمایی نمایند .

- پیامبران چگونه انسانهای بودند ؟

ـ نیکو کار ـ راستکو ـ امانت دار ـ پاک دامن

- پیامبــــران مردم را به انجام چه کارهای دعوت می کردند؟

ـ کارهای نیک و عبادت خدا و درستکاری و راستگویی

بله بچه ها خداوند با فرستادن پیامبران مردم را به یکتا پرستی و دوری  از کارهای زشت و ناپسند و درستکاری دعوت نمود .

- حالا هر گروه نام گروه خود را بگوید .

ـ نوح ، ابراهیم، موسی، عیسی، محمد (ص)

آفرین بچه ها اینها پیامبرانی هستنند که از جانب خداوند به پیامبری برگزیده شدند تا مردم را به راه راست هدایت و راهنمایی نمایند .

- آیا می دانید آخرین پیامبر خدا چه کسی است ؟

ـ حضرت محمد

- کتابی که راهنمای دینی ما مسلمانان است چه نام دارد ؟

ـ قرآن

 - آیا می دانید به حضرت محمد چه لقبی داده بودند ؟ 

ـ محمد امین

- چرا به او لقب امین داده بودند ؟

ـ چون در جوانی راستگو و درستکارو امانت دار و پاک دامن بود.

 

جمع بندی مطالب

به طور خلاصه نکات مطالب درس را بیان می کنیم. (البته بهتر است دانش آموزان خود مطالب را جمع بندی کند و معلم نقش راهنما را داشته باشد.)

 

ارزشیابی پایانی

معلم از دانش آموزان چند سوال می پرسد :

1 ـ آخرین پیامبر خدا چه نام دارد ؟

2 ـ چرا حضرت محمد آخرین پیامبر خداست ؟

3 ـ پیامبران مردم را به انجام چه کارهای دعوت می کردند ؟

4 ـ برای قدر دانی از زحمات پیامبران چه با بکنیم ؟

دانش آموزان به سوالات پاسخ می دهند :

ـ حضرت محمد

ـ چون کامل کننده دین پیامبران پیشین است .

 ـ کارهای نیک و عبادت خدا و راه و رسم خوب زیستن

ـ باید به دستورات پیامبران توجه کنیم و به آنها عمل کنیم .

 

تعیین تکلیف

معلم از دانش آموزان می خواهد به صورت گروهی فعالیتهای زیر را انجام دهند ؟

1 ـ درباره زندگی حضرت محمد ( ص ) تحقیق نمایند ؟

2 ـ در باره ی نام کتاب چند پیامبر تحقیق کنند ؟