ضرب

                                                               طرح درس شماره 5

نام درس : ریاضی ابتدایی                               پایه پنجم                                      زمان 45َ  دقیقه                                  موضوع درس : ضرب                      تهیه کننده : الهام حسن آبادی                  تعداد فراگیر : 20 نفر

الگوی یاد سپاری

 

هدف کلی

1-آشنا شدن دانش آموزان با خواندن ساعت

 

هدف جزیی

1-دانش آموزان مفهوم ساعت را بدانند

2-دانش آموزان مفهوم دقیقه را بداند

3-دانش آموزان مفهوم ثانیه را درک کنند

4-دانش آموز بتواند نوشتن ساعت را به صورت عدد مرکب به کار برند

 

هدف رفتاری

1-دانش آموز زمانی را که ساعت نشان می دهد بیان کند ( حیطه شناختی - دانش )

2-دانش آموز در مورد عدد مرکب سوال می کند ( حیطه عاطفی - نگرشی - دریافت )

3-دانش آموز با توجه به ساعت یک عدد مرکب می سازد ( مهارتی حرکتی - جرای مستقل )

4-دانش آموز مفهوم ثانیه را از دقیقه و ساعت تمیز می دهد ( مهارت شناختی - نگرشی )

 

نکات کلیدی

حواندن ساعت - نوشتن عدد مرکب

 

 

ابزار وسایل

کتاب - گچ - آوردن ساعت واقعی

 

ایجاد انگیزه

درست کردن ساعت توسط دانش آموزان با داشتن عقربه کوچک ، بزرگ و ثانیه

 

برقراری ارتباط

سلام و احوال پرسی - حضور و غیاب دانش آموزان - دقت در بررسی وضع روحی و جسمی دانش آموزان و صحت در مورد مسائل روز ( مراسمات روزمره )

 

ارزشیابی تشخیصی

پرسیدن چند سوال در مورد درس گذشته که در مورد ثانیه برده است و به درس جدید نیز کاملاً مرتبط است

 

ارائه درس:

گام اول

 

با استفاده از ساعت هایی که آورده اند و ساعتی که در دست معلم است خواندن ساعت را با آنها تمرین کنند

 

گام دوم

 

اعداد مرکب را در پای تابلو به آنها معرفی می کنیم و نمونه های روی تابلو نوشته و دانش آموزان پای تابلو می آیند و خواندن آن را تمرین می کنیم

 

 

 

 

گام سوم

 

تمرین های صفحه 43 را حل کنند و داغدن چند نمونه به دانش آموزان

 

ارزشیابی پایانی

 

خلاصه کردن درس با استفاده از نوشته های پای تابلو و دادن چند سوال به دانش آموزان

 

1-زمان خواندن درس خود را بنویسند ( به صورت عدد مرکب )

2-زمان نوشتن تمرینات خود را به صورت عدد مرکب بنویسند

 

ارائه تکلیف

 

 

تکلیف تمرینی

تمرین های صفحه 43 را حل نمایند

 

 

 

تکلیف خلاقیتی

در منزل فکر کنند و زمان چند فعالیت مهم خود را به صورت عدد مرکب بنویسند