بررسی وضعیت هنرستان- رشته کامپیوتر

چکیده

استفاده از رایانه تحول عظیمی در مسیر علم داشته است یکی از رشته های مطابق با رایانه که امروزه استفاده و کاربرد زیادی در انجام کارهای گرافیکی و تصویری دارد رشته تصویر سازی کامپیوتر می باشد . هنر تصویر سازی از شاخه های هنرهای کاربردی می باشد که تصویرگر برای بیان ایده ها و ادراک خود از عناصر تجسمی به بهترین نحو سود می جوید که هنر آموز و هنر جو را به سوی خلاقیت سوق می دهد و یکی از رشته های تحصیلی در رشته کار و دانش می باشد .

تحقیق انجام شده مربوط به تجزیه و تحلیل رشته تصویر سازی و هنرستان محمد زاده می باشد .

مراحل طی شده در این تحقیق :

1. کتابخانه تحقیق شامل :

- تعریف اصطلاحات و واژگان و تاریخچه و تعریف تصویر سازی می باشد .

2. تجزیه و تحلیل هنرستان شامل :

- فضا و امکانات

- مهارت های لازم برای رشته تصویر سازی

- انواع رسانه های آموزشی مورد استفاده در این رشته

- محتوای رشته ، ساختار رشته

- دروس انتخابی ، عمومی ، مهارتی

- زمینه اشتغال به تحصیل و ادامه تحصیل در رشته تصویر سازی

- بررسی وضعیت کمی و کیفی رشته های شاخه کار و دانش

- اعتبار رشته های تحصیلی کار و دانش و همچنین تحلیل مبحث که یکی از دروس کتاب های رشته تصویر سازی را در بر می گیرد شامل نحوه اتصال به اینترنت ، نحوه غربالگری و پرسش نامه هنرجویان و هنرآموزان

شرایط هنرستان :

- نام هنرستان : محمد زاده

- مکان : خیابان سعدی ، نبش کوچه زعفرانیه

- مذهب : شیعه

- ملیت : ایرانی

- جنسیت : دختر

با توجه به تجزیه و تحلیل انجام شده متوجه معایب ، مشکلات و کمبودهای مواد و امکانات آموزشی این هنرستان شده ایم .

مشکلات و کمبودهای موجود :

1.      کمبود فضا ، غیر استاندارد بودن محیط کلاس های عملی

2.      کمبود مواد آموزشی از جمله رایانه

3.      کمبود امکانات ورزشی و کتابخانه

4.      عدم رعایت استاندارد آموزشی در جهت جذب فراگیران

5.      کمبود بودجه ارائه شده و سرانه هر دانش آموز توسط آموزش و پرورش

6.      کمبود کادر مجرب و عدم وجود کتاب های آموزشی به روز و جدید

 

راهبردها و پیشنهادات :

1.      جذب فراگیران از جهت معدل و هدایت تحصیلی

2.      وجود سرمایه و بودجه لازم

3.      به روز کردن وسایل کمک آموزشی از جمله کامپیوترها

4.      ضابطه مند شدن جذب مدرسین و هدفمند کردن فعالیت های آن

5.      ارائه کتاب های آموزشی به روز و نیاز سنجی هنر جویان

6.      ایجاد علاقه و انگیزه در هنر جویان با استفاده از تبلیغات

3. بررسی قوانین ، تبصره ها و استانداردهای آموزشی مطابق با رشته کار و دانش و تصویر سازی کامپیوتر

4. نگاه سیستمی به هنرستان بررسی اینکه آیا استانداردهای آموزشی در این هنرستان رعایت شده یا خیر ؟

5. نتیجه گیری و اینکه اگر ما به عنوان مدیر هنرستان انجام وظیفه می کردیم چه راه کارهایی را برای حل مشکلات و موانع این هنرستان ارائه می دادیم .

 

 

 

 

 

 

ضرورت تحقیق :

1. یکی از بارزترین ویژگی های عصر حاضر حضور گسترده کامپیوتر در علیه عرصه های فعالیت انسان است به گونه ای که انجام برخی از کارها بدون استفاده از کامپیوتر قابل تصور نیست . کامپیوتر به عنوان ابزاری قدرتمند ، سرعت و دقت کارها را فوق العاده افزایش داده و گذرگاه های صعب العبور علم را به شاهراه های هموار مبدل ساخته است به همین دلیل در جهان کنونی آموزش و یادگیری علوم کامپیوتر یک ضرورت اجتناب ناپذیر است .

2. با توجه به بازار کار رشته تصویر سازی که شامل کار در صدا و سیما ، ساخت کارهای انیمیشتن ، کارهای گرافیکی و طراحی جلد کتاب و تایپ می باشد ضرورت تحقیق را در این رشته برای ما آشکار کرد و ما را به این مهم وادار کرد که متقاضیان این رشته را با شرایط ، امکانات و نکات مثبت و منفی این رشته آشنا کنیم .

3. در دنیای امروز که استفاده از تصاویر برای القای مفاهیم ، بیش از پیش جایگزین رسانه های متنی شده است . نرم افزارهای گرافیکی ، نقش مهمی در طراحی بر عهده دارد . مهارت در این نرم افزارها برای افراد می تواند بسیار اشتغال زا باشد و نظر به اینکه کلیه افراد اعم از متخصص علوم رایانه و سایرین در روند کار خود متناوباً نیاز به انجام کارهای گرافیکی هر چند اندک پیدا می کنند ، بنابراین مهارت در این نرم افزارها ضروری به نظر می رسد .

 

پیشنهاداتی که در جهت کارایی پیشرفت هنرستان محمد زاده

1.      جذب فراگیران بهتر : بهتر از جهت معدل و هدایت تحصیلی

2.      وجود سرمایه کافی و بودجه مناسب

3.      به روز کردن وسایل کمک آموزشی و کامپیوترها

4.      تقویت علمی کادر آموزشی ، مدیریت و معاونین

5.      بستر سازی برای اجرای فعالیت ها و اهداف مورد انتظار

6.      ضابطه مند ( براساس کارآمد و اثر بخشی بالا ) شدن جذب مدرسین و هدفمند کردن فعالیت

7.      ارائه محتوای کتاب های آموزشی ، به روز با توجه به نیاز سنجی فراگیران

8.      ایجاد شرایط لازم برای خلاقیت نوآوری برای شکوفا کردن استعدادها و توانایی هنر جویان

9.      ایجاد انگیزه و علاقه در متقاضیان رشته های کار و دانش و فنی و حرفه ای با استفاده از تبلیغات و آماده سازی شرایط مناسب

 

مقدمه :

سپاس بیکران پروردگار را که به انسان قدرت اندیش بخشید تا به یاری این موهبت راه ترقی و تعالی را طی کند و امید به این که عنایات الهی شامل حال ما باشد تا با بضاعت اندک علمی خود در خدمت جوانان و آینده سازان کشور عزیزمان باشیم .

کار می تواند به عنوان وظایفی تعریف شود که متضمن صدف گوش های فکری ، جسمی بوده و هدفشان تولید کالا و خدماتی است که نیازهای انسانی را بر آورده می کند .

اهمیت کار و حرفه در سیره ی حضرت محمد (ص)

در سیره ی حضرت محمد (ص) فعالیت های اقتصادی افراد ارزش والایی دارد . آن حضرت کارگران و تولید کنندگان در عرصه اقتصاد را چنان تشویق می کند که در طول تاریخ جوامع بشری هیچ فرقه ای و مذهبی چنین جایگاهی برای اساسی ترن رکن جامعه یعنی تاسیس کنندگان حیاتی ترین قایل نشده اند .

یکی از مهمترین رموز موفقیت در زندگی و کار برخورداری از اطلاعات بیشتر است .

بشر همواره در حدود ساختن ابزاری برای آسان کردن کارهایش بوده است . به همین منظور در طول تاریخ ابزارهای متفاوتی ساخته شده که هر کدام نقش موثری در پیشرفت و رفاه بشر بر عهده داشته اند . انجام محاسبات یکی از نیازهای ضروری بوده و به همین دلیل ابتدا چرتکه و بعد از آن ماشین حساب های مکانیکی و سپس ماشین حساب های پیشرفته اختراع شدند . در اواخر قرن 19 ماشین محاسبه خودکار توسط چارلز بابیچ که او را پدر علم رایانه می نامند مقدم گردید که اساس رایانه های امروزی بود .استفاده از رایانه تحول عظیمی در مسیر علم داشته است . یکی از رشته های مطابق با رایانه که امروزه استفاده و کاربرد زیادی در انجام کارهای گرافیکی و تصویری دارد رشته تصویر سازی کامپیوتر می باشد . هنر تصویر سازی از شاخه هنرهای کاربردی می باشد که تصویرگر برای بیان ایده ها و ادراک خود از عناصر تجسمی به بهترین نحو سود می جوید که هنر آموز هنر جو را به سوی خلاقیت سوق می دهد که از رشته های تحصیلی در رشته های کار و دانش می باشد .

دانش مدیریت از اجرای مختلف تشکیل یافته و برنامه ریزی نخستین و مهمترین جزء آن است . برنامه ریزی نزدیک ترین عامل به سود هدف و اساسی ترین وظیفه مدیر نیز به شمار می آید . بی برنامه کاری انجام نمی گیرد و هر برنامه ای نیاز به برنامه ریزی دارد .

استفاده از برنامه در هر سازمانی که مدعی « رشد » و توسعه و کارکردهای مطلوب است ، طبیعتاً ضرورت یافته است بر مدیریت سازمان است که قبل از هر چیز ، حرکات و فعالیت ها ، و به طور کلی انجام وظایف سازمان را به سوی هدف ها یا یک هدف کلی که از قبل تعیین شده است تنظیم کند . هر حوزه مدیریت ، اعم از مدیریت استراتژیکی ، میانی و پایه ، هدف یا هدف هایی دارد که برای رسیدن به آن یا آن ها حرکت و فعالیت می کند . از این جاست که در یکی از خلاصه ترین و مشهورترین تعاریف مدیریت گفته می شود .

« مدیریت » عبارت است از استفاده موثر از منابع محدود به منظور رسیدن به هدف های مطلوب است .

 

تعریف فناوری اطلاعات / فناوری اطلاعات چیست ؟

تعریف فناوری اطلاعات :

فناوری اطلاعات به معنی و مفهوم بسیار ساده یعنی علم استفاده از یک سری از ابزار که این ابزار همان پردازش ، نگه داری ، جمع آوری ، ذخیره ، توزیع ، انتقال ، امنیت است که بر روی اطلاعات اعمال می شود . این تعریف برای کسانی که بخواهد با فناوری اطلاعات IT آشنا شوند ؛ تعریفی مناسب و کاملاً ساده و شفاف است .

اطلاعات منشاء دانایی و بصیرت در انسان است و هدف از به کارگیری فناوری اطلاعات ، افزایش آگاهی در انسان و نظم در اجرا است .

سه محور اصلی فناوری اطلاعات سخت افزار ، نرم افزار و فکر افزار ( مدیریت دانش ) می باشد . به طور کلی با پدید آمدن این رشته ، رشته کامپیوتر با تحولی عظیم روبه رو شد و این در حالی است که فناوری اطلاعات سرآمد رشته کامپیوتر است و جایگاه کاملاً مستقل برای خود دارد .

هم اکنون نیز فناوری اطلاعات با شتابی فزاینده در حال تغییر جهان است و این تغییرات در کلیه عرصه های اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی مشهود است .

با این وجود فناوری اطلاعات هنوز در آغاز راه است .

فناوری اطلاعات را برای بیان یک تعریف ساده دیگر به سه کلمه تقسیم می کنیم :

فناوری : کاربردی کردن علم

پردازش : مدیریت بر روی اطلاعات

اطلاعات : داده های پردازش شده

فناوری اطلاعات ::: علمی که برای مدیریت و پردازش اطلاعات لازم است .

برای آشنایی بیشتر شما تعاریفی که در سایت های مختلف و معروف ارائه شده است را با هم مرور می کنیم :

1.      سایت ویکیپدیا : به مطالعه ، طراحی ، توسعه ، پیاده سازی ، پشتیبانی یا مدیریت سیستم های اطلاعاتی مبتنی بر رایانه ، خصوصاً برنامه های نرم افزاری و سخت افزار رایانه می پردازد .

2.      فناوری اطلاعات متشکل از چهار عنصر اصلی اساس « انسان ، ساز و کار ، ابزار ، ساختار » است . به طوریکه در این فناوری ، اطلاعات از طریق زنجیره ارزشی که از به هم پیوستن این عناصر ایجاد می شود جریان یافته و پیوسته تعالی و تکامل سازمان را فرا راه خود قرار می دهد .

3.      فناوری اطلاعات عبارت است از کاربرد رایانه ها و دیگر فناوری ها برای کار با اطلاعات . در این جا هر گونه فناوری اعم از هر گونه وسیله یا تکنیک مد نظر است .

تعاریف بسیار دیگری نیز در سایت های مختلف ارائه شده است اما کلیت تمام مطلب در همین چند تعریف بالا خلاصه می شود .

وظایف فناوری اطلاعات :

وظایف موجود در فناوری اطلاعات را می توان در یک دید کلی به هشت مورد تقسیم نمود :

1.      نگهداری و پردازش

2.      تقسیم وظایف

3.      مدیریت شبکه : یکی از مهمترین مسائل ، آشنایی با مفاهیم و پیاده سازی شبکه برای مدیران فناوری اطلاعات است . در این سایت در بخش مقالات شبکه ، شما را با دنیای شبکه های با سیم و بی سیم آشنا می کنیم .

4.      مدیریت اطلاعات : می توان به جرات اعلام کرد ؛ مدیریت اطلاعات حرف اول را در رشته فناوری اطلاعات می زند و یک مدیر ارشد این رشته باید بتواند بر روی اطلاعات خود مدیریت نماید .

5.      توسعه اطلاعات : می توان چهار کلمه کلیدی برای آن ارائه نمود : کنترل ، سرعت و دقت ، امنیت و فرمت .

6.      توسعه سیستم های مهندسی فناوری اطلاعات : باعث تحول در فناوری اطلاعات شد و می توان گفت جنس فناوری اطلاعات از یک زمان به بعد نرم افزاری شد .

7.      توسعه کاربردی : زمانی می توانیم توسعه یک علم را احساس کنیم که در بین مردم و کاربران باشد .

8.      توسعه تجاری

امیدوارم که توانسته باشم با تعاریف ساده که بیان نمودم شما را با این رشته که می توان واقعاً به یک اقیانوس تشبیه کرد ، آشنا کرده باشم .

 

کلیاتی در مورد تصویر سازی

تاریخچه تصویر سازی

تصویر سازی در طول تاریخ چیزی جز روایت گری یا داستان پردازی نبوده است . اما شروع داستان سرایی به صورت مکتوب خود با آغاز تمدن های اسطوره ای و پیدایش اشکال خطوط نوشتاری بوده است که به کمک آن ها افسانه های اساطیری در کتیبه های سنگی و مهره ها یا پاپیروس نوشته می شد .

هنر تصویر سازی قبل از پیدایش خط در دوران پارینه سنگی و میان سنگی در نمونه هایی مثل نقاشی غارها چیزی جز نقاشی جادویی نبوده است . در آن دوران نقوش در ارتباط با انتقال جادویی قدرت های مرموز جهان طبیعت به درون زندگی جمعی انسان ها و در مواقع شکار برای سیطره بر قدرت حیوانات یا در مواقع دیگر به همراه مراسم در رقص های آیینی به منظوره چیرگی بر قدرت های تخریب گر طبیعت و . . . به تصویر کشیده می شود .

در مشرق زمین مثلاً در سرزمین چین تصویر سازی بازگویی نمادین گونه نقوش بود و بتدریج تحت تاثیر تعلیمات فرزانگانی چون لائوسه تصویر سازی ، حکایتی اندرز گونه و پرداختی شاعرانه از پدیده های طبیعی می شود .

در سرزمین ایران سنت نقاشی مینیاتور پس از دوره عباسی و سلجوقی تا دوره تیموریان و پس از آغاز عصر نوین در عهد صفویه ، نقوش تصویری روایی راوی قصص و حکایت های منظوم بوده اند . در دوره 100 سال اخیر تصویر سازی معاصر در سبک قهوه خانه ای و سقا خانه ای ، دیگر بار داستان های حماسی شاهنامه در پرده سازی ها و حکایت های مذهبی مانند داستان های مربوط به واقعه کربلا به تصویر کشیده اند .

تصویر سازی ( تعریف )

هنر تصویر سازی از شاخه هنرهای کاربردی می باشد که تصویر گر برای بیان ایده ها و ادراک خود از عناصر تجسمی به بهترین نحو سود می جوید .

تصویر ساز باید فراگیرد که ضمن ایجاد تصویر و رعایت اصول آن سلایق مختلف سفارش دهندگان و اذهان عمومی را زیر نظر داشته باشد . تصویر گر باید سعی کند پیام هایی را که در سدد انتقال آن می باشد از نظر موضوع و محتوای فکری و شکل و قالب افکارش را بسیار غنی و با ارزش و با رعایت همه جانبه ی اصول زیبا شناسی ارائه نماید .

در گذشته و قبل از پیدایش هنرهای کاربردی فعالیت های برخی از هنرمندان بیشتر در حیطه چاپ بود و هنرمندان تصویر ساز تنها تصویر گران صنعت چاپ بودند . هنر تصویر سازی که از جمله هنرهای کاربردی است شاخه ی از گرافیک می باشد .

تصویر سازی هنر است که تصویر گر در آن اقدام به روایت گری مصور می نماید . موضوع کار تصویر گر می تواند یکی از داستان های مذهبی ، ادبی ، تاریخی ، علمی و . . . می باشد .

هنرهای مختلف علی رغم اینکه هر کدام از وسایل و شیوه های اجرایی خاصی استفاده می کنند ولی نقطه ی مشترک در بین آن ها بیان تصویری می باشد . استفاده از همه ی امکانات در هنر تصویر گری ، موجب تعدد و گوناگونی تخصص ها و روش ها در این هنر شده است که با گسترش فن آوری بشری روز به روز به این اشعابات افزوده می شود و منجر به پیدایش شگردهای بدیع و نو ظهور گردیده است .

تصویر سازی صورت های مختلفی دارد که برخی از هنرمندان به تصویر سازی کتب با موضوعات مختلف مشغول می باشد . این موضوعات می توانند شامل متون داستانی ، تصویر سازی خبری مطبوعاتی ، تصویر سازی فرهنگ عامیانه ( فولکلوریک ) ، تصویر سازی آموزشی ، تصویر سازی فنی و تصویر سازی کاربردی که بیشتر با محیط جوامع انسانی سر و کار دارند و . . . را شامل می شود .

تصویر سازان علاوه بر مصور ساختن کتاب ها و مجلات ، پوسترهای تبلیغاتی ، در زمینه تصویر سازی برای فیلم های نقاشی متحرک و همچنین تابلو های محیطی رایانه ای تبلیغاتی مشغول می باشد . در یک تعریف کلی می توان گفت کار تصویر گری تجسم تصویری یک موضوع برای نمایش بهتر فضای مطلب و در نهایت درک بهتر آن می باشد که عناصر بصری را در غالبی زیبا ترکیب نموده و عرضه نماید .

اهداف تصویر سازی :

امروزه ، تصویر محیط زندگی انسان را احاطه کرده و در فعالیت های اجتماعی او نقش اساسی را بر عهده دارد . همانگونه که کلام و نوشته از عناصر ارتباطی انسان ها با یکدیگر می باشد ، تصویر نیز با ویژگی های منحصر به فرد خود ، بدون محدودیت زمانی و مکانی نقش مهمتر و عام تری را در ارتباطات انسانی دارا می باشد .

امروزه تصویر گران به ظریفترین نکات محیط زندگانی خود توجه دارند که شاید از دید بسیاری از محققان و اندیشمندان علوم نظری بدور مانده باشد . تصویر گر با به وجود آوردن تصاویر آموزشی و علمی آگاهی افراد جامعه را از دنیای پیرامون خود افزایش می دهد .

تصویر گر متعهد تلاش می کند آثاری را به وجود بیاورد که همواره با خلاقیت و نو آوری و بهره گیری از شیوه های نوین اجرایی و از حیث تکنیک نیز غنی باشد . رسیدن به جامعه سالم و بی آلایش که در آن فرم ها و رنگ ها بیان کننده آلام جامعه می باشد و همچنین خطوط برای بیان احساسات پاک و ایجاد روابط عمیق بین تک تک افراد جامعه می باشد و این از اهداف تصویر گر می باشد .

تصویر گری که دارای تخیل و ایده های سازنده می باشد قادر خواهد بود که پیام های درونی خود را موافق با تمایلات جامعه از عالم درون به عالم بیرون منتقل کند . تصویر گر با مطالعه زندگی و فرهنگ جامعه خود با چگونگی پوشش لباس ، رنگ چهره ، آداب و رسوم ، مقررات و . . . آشنا شده و این ویژگی ها را در تصویر سازی های خود به کار گیرد .

تصویر گر می تواند یک روانشناس و جامعه شناس هنری باشد که از ماورای سطح تصویرش به معانی و مفاهیم دقیق آن ها پی برده و با خلق تصاویری که ناشی از شناخت کامل او از ارزش های حاکم بر جامعه می باشد ضمن احترام گذاشتن به آن ها ارزش ها هرگز با خلق اثری که نا آگاهانه صورت گرفته است و نتیجه آن می تواند موجب بر هم ریختن نظم اجتماعی جامعه و جریهه دار شدن احساسات عمومی جامعه باشد اقدام به تصویر سازی می کند .

هنگامی که فردی به تصویری علاقه مند می شود ، از احساس درونی او آگاه شده . زیرا آن تصویر این امکان را به او می دهد که احساس نهفته خود را ابراز و آشکار نموده و در واقع این کلیدی برای راه یابی و حل مشکلات روانی و درونی می باشد .

طبقه بندی انواع تصویر سازی :

هنر تصویر سازی معاصر از اواخر قرن نوزدهم میلادی به دو شاخه تصویر سازی داستانی و تصویر سازی تبلیغاتی تقسیم شد که به تدریج با معرفی تکنولوژی بصری و وسایل ارتباطات جمعی نظیر سینما و دوربین های سینما توگراف و تلویزیون از تصویر سازی داستانی شاخه تصویر سازی متحرک که همانا پویا نمایی باشد پدیدار گشت .

تصویر سازان به پنج گروه عمده تقسیم شده اند که عبارتند از :

تصویر سازان نشریات : ( که در روزنامه ها و مجلات غالباً به عنوان کاریکاتوریست های اجتماعی ، سیاسی یا تصویر سازان خبری فعالیت دارند . )

تصویر سازان کتاب ها : ( که یا عنوان ها و موضوعات را به شکل طرح جلد یا مضامین داستانی را در کتاب های داستانی تصویر سازی می کنند . )

تصویر سازان تبلیغاتی : ( تصویر سازی پوسترهای تبلیغاتی ، آگهی های تجاری و تصویر سازی مربوط به بسته بندی کالاهای مصرفی نظیر مواد غذایی و داروئی . )

تصویر سازان بنیادها و موسسات و نهاد ها : ( نظیر تصویر سازانی که پیام های موسسات و نهادهای هنری و اجتماعی ، خیریه ، ورزشی ، خدماتی ، سیاسی و آکادمیک یا علمی را به مخاطبین خود منتقل می سازند . )

تصویر سازان بین المللی : ( که در آثارشان هویت های فرهنگی ، بومی ، نژادی ، تاریخی و جغرافیای ملت ها و کشور ها انعکاس می یابند . )

تکنیک های تصویر سازی :

تکنیک مهارت تصویر گر در اجراهای مختلف می باشد که از طریق آن تصویر گر اقدام به خلق آثار نموده که این امر در ارتباط با موضوع و محتوای آن مشخص می گردد . موضوعات مختلف ، تکنیک های مختلف اجرائی را نیز می طلبد .

تکنیک دقیقاً با فکر طراح در ارتباط است . تصویر گری که به تکنیک های زیادی مسلط است همانند مترجمی است که به زبان های مختلف جهانی آشنا می باشد . سبک یک پدیده ی ذهنی در ارتباط با زاویه دید فردی می باشد در صورتی که تکنیک با چگونگی اجرا و کیفیت مواد همراه است .

تکنیک اجرائی و قدرت دست تصویر گر موضوعی است که همواره همه صاحب نظران مسائل هنری بدان اتفاق نظر دارند و در نگاه اول قبل از آن که فکر و ایده در تصویر مشاهده شود ابتدا کیفیت اجرائی و زیبایی تکنیک استفاده شده رخ نمایی می کند .

اگر در تصویر گری تکنیک ضعیفی به کار برده شود فکر و هدف تصویر گر به سختی می تواند به مخاطب انتقال یابد ، چرا که تصویر فوق پایه های لرزانی دارد که هر چقدر فکر و ایده قوی بدنبال آن باشد قدرت عرضه و خود نمایی آن از بین خواهد رفت .

 

تعریف اصطلاحات :

کامپیوتر : کامپیوتر وسیله ای است الکترومکانیکی که با توجه به نیاز انسان قابل برنامه ریزی می باشد و توانایی انجام محاسبه و نگهداری نتایج محاسبه را دارد .

ماشینی است که دارای حافظه بوده قابل برنامه ریزی قادر به انجام عملیات ریاضی و منطقی بر روی اطلاعات عددی و غیر عددی می باشد .

در زبان انگلیسی ( کامپیوتر ) به کسی می گویند که محاسبات ریاضی را بدون ابزارهای کمکی انجام می دهد .

سیستم عامل : سیستم عامل را باید یک ماشین توسعه یافته و یک ماشین مجازی نامید که سعی دارد پیچیدگی ها و واقعیت های سخت افزاری را از دید کاربر معمولی مخفی سازد .

داده ها و اطلاعات : داده ها به آن دسته از ورودی های خام گفته می شود که برای پردازش به رایانه ارسال می شود .

اطلاعات : شامل دو وجه است : پدیده بودن ، فرآیند بودن که ویژگی جامع بودن آن را بیان می کند پس می توان گفت اطلاعات ( همه چیز ) است . دومین سطح از مجموعه دانسته های هر فرد یا برون داد خروجی های سیستم محسوب می شود .

ارتباطات : فرآیند انتقال پیام از فرستنده به گیرنده به شرط همسان بودن مهاتی بین آن ها . ارتباطات فرآیندی است که در آن معنا بین موجودات زنده تعریف و به اشتراک بیان شده است .

کارآفرینی : کارآفرین کسی هست که بتواند توانایی های خویش را ببیند و اعضاء را به کار گیرد و ارزیابی کند و منابع را جمع آوری کند و برای رسیدن به هدف عملیاتی تلاش کند .

آموزش های کاردانش : آموزش های کاردانش به آموزش هایی اطلاق می شود که موجبات ارتقاء دانش افراد و ایجاد مهارت سطحی لازم و به فعلیت درآوردن استعدادهای نهفته آن ها را فراهم می کند .

گرافیک : واژه گرافیک از مصدر یونانی ( نوشتن ) می آید . ریشه آن در اصل به معنای ( فراشنیدن ) و حک کردن است .

واژه گرافیک : به مجموعه شیوه های هنری موسوم به ( تصاویر ، عکاسی ، کاریکاتور و طراحی و . . . ) می باشد .

واژه پرداز Word : برنامه هایی که توانایی وارد کردن ، ویرایش ، اصلاح و ذخیره سازی متن را به کار می دهد .

صفحه گستر Excel : این امکان را فراهم می نماید که داده ها را به صورت سطر و ستون وارد نمایند . بعد از وارد کردن داده ها : ( عملیاتی   نظری محاسبات و مرتب سازی و . . . ) انجام گیرید .

وب سایت : مجموعه ای از تعدادی فایل های حاوی متن ، تصویر یا گرافیک و . . . متصل به هم که غالباً شامل یک صفحه اصلی Home Page می باشد که بر روی یک خدمات دهنده ی اینترنتی قرار دارند و به عنوان مجموعه ای از اطلاعات توسط یک فرد ، گروه یا سازمان تهیه و نگهداری می شوند و عموم مردم می توانند به وسیله اینترنت به آن دسترسی داشته باشند .

FreeHand : FreeHand نرم افزار بسیار مفیدی است که برای چاپ در همه ی موارد به غیر کارهایی که دارای صفحات زیاد است مخصوصاً اگر دارای نوشته های زیاد باشند مثل ( مجله ، کتاب ) مگر آنکه از برخی ترفندها استفاده کنید .

Home Page ( صفحه اصلی ) : این نقطه ی شروع یا صفحه اول یک وب سایت است . این صفحه معمولاً دارای نوعی از جدول محتویات بر روی آن و اغلب توصیف هدف از سایت است . برای بسیاری از مردم صفحه ی خانگی شخصی .

اینترنت : سیستم جهانی . شبکه هایی از کامپیوترهای به هم پیوسته است که از پروتکل اینترنتی استانداردهای ( TCP . IP ) برای خدمت رسانی به میلیاردها کاربر در سراسر جهان استفاده می کند . اینترنت شبکه ای است که از میلیون ها شبکه محلی یا سراسری مخفی ، عمومی ، دانشگاهی ، تجاری و دولتی تشکیل شده است که توسط تکنولوژی جهان الکترونیکی   بی سیمی و نوری به یکدیگر متصل شده اند .

تکنولوژی : عبارتست از دانش و مهارت لازم برای تولید کالا و خدمات که حاصل قدرت فکری و شناخت انسان و ترکیب قوانین موجود در طبیعت می باشد .

فتوشاب : یکی از نرم افزارهای گرافیکی است که اساس کار آن بر پایه Bitamp می باشد . نرم افزار فتوشاب متعلق به شرکت ( Adobe ) بوده و برای ویرایش تصاویر و طراحی موارد گرافیکی چاپی و غیر چاپی و . . . استفاده کاربران قرار می گیرد .

بانک اطلاعاتی ( Access 2007 ) : پایگاه داده ها . اصطلاحی است بسیار رایج و شناخته شده در دانش کامپیوتر که تعریف های متعددی برای آن آمده است .

بانک اطلاعاتی : عبارتست از مجموعه ای از داده ها مرتبط به هم که برای پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی یک سازمان طراحی شده اند .

URL : نحوه آدرس و آدرس دهی در یک سایت .

پروتکل انتقال : قوانین انتقال اطلاعات در اینترنت .

حوزه یا دامنه ( Domain ) : نام اصلی سایت که به آن شناخته می شود .

Index : صفحه ی اصلی نام منبع .

مرورگر ( Web Browser ) : نرم افزارهایی که امکان مشاهده و حرکت بین صفحات وب را در اختیار کاربران قرار می دهند .

موتور جستجو ( Search Engine ) : سایت هایی که وظیفه تهیه فهرست سایت های دیگر را بر عهده دارند .

Ø     پسوند Com : سایت های تجاری و تبلیغاتی .

Ø     پسوند Edu : سایت های آموزشی .

Ø     پسوند Gov : سایت های دولتی .

Ø     پسوند Net : سایت های حرفه ای کامپیوتری و شبکه .

برنامه ریزی عبارتست : از تهیه و توزیع و تخصیص عوامل و وسایل محدود برای رسیدن به هدف های مطلوب در حداقل زمان و با حداقل هزینه ممکن . برنامه ریزی یعنی تقسیم فعالیت های اثر بخش در جهت تحقق هدف به بهترین شکل ممکن .